12 Ocak 2013 Cumartesi

ABD’nin Mide Bulantısı

ABD’nin Mide Bulantısı

Birleşmiş Milletler Kandil günü kana bulanan Suriye’ye olası bir müdahale kararı için bir araya gelmiş, müdahale dediysek şimdilik dolaylı olarak istifa çağrısı yapacak bir müdahale. Karara Rusya ve Çin’den veto gelmiş.

Rusya ve Çin’in Suriye tutumu en başından beri değişmedi. İki devletin de politikası tartışıla bilir o ayrı bir yazının konusu elbet ama Suriye üzerine düşündüklerinde bir değişiklik olmadığı da aşikâr. Muhtemeldir ki önümüzde ki süreçte de olmayacaktır.

BM’nin Suriye üzerine düşündüklerine ret oyu veren iki ülkeden daha şaşırtıcı olan Amerika Birleşik Devletleri’nin bu vetolar sonucunda yaptığı açıklama olsa gerek. ABD vetolar sonrasında yaptığı açıklama da ‘’midemiz bulandı’’ demiş…

Sayısız Amerikan zulmünü buradan hatırlatmanın pek bir anlamı yok. Geçmişi geçip günümüze baksak yine iki tane Amerikan zulmünü görürüz. Irak ve Afganistan… ABD gibi bir devletin yaptığı bu açıklama neresinden bakarsak bakalım tutarsız.

Belki de biz yanlış yönden bakıyoruzdur olaya. Amerika’nın midemiz bulandı demesi oldukça tutarlıdır belki de. Tabi Esad’a yaptırımın ileri süreçlerinin müdahaleye, askeri operasyonlara, işgallere, yeni düzenlere gebe olduğunu bilirsek Amerika’nın müdahale olmayacağı için bulantısının nedenini de anlamış oluruz. İşte o zaman tutarlı olur Amerika’nın mide bulantısı.

Esad’ın aylardan beri ülkesinde yaptıkları hiç doğru değil. Esad’ı savunmak gibi bir gafletin içine de hiçbir zaman düşmem. Ama kocaman bir ‘’Lakin’’ dememiz de gerekiyor konu Suriye olunca. Arap isyanlarının başarılı olduğu ülkelerdeki durumlar oldukça karışık. Liderini linç eden ve yargı karşısına çıkaran ülkelerde de istikrarsızlık devam ediyor. İnsanlar ölmeye devam ediyor. Kaldı ki bu isyanlardan bir süre önce ortaya atılan BOP ise aklımıza farklı şeylerin gelmesinin ana nedenini, hatta kaklı gerekçelerini oluşturuyor. Arap isyanlarının hiç uğramadığı, ama diktaların, baskıcı rejimlerin olduğu, Amerikan müttefiki ülkelerdeki sakin durum ise bir başka göz ardı edilmemesi gereken durum.

Çerçeveyi biraz büyüttüğümüzde aslında daha büyük zulümlerin yakın olabileceğini görebiliyoruz. Ama hala daha…

Dünya üzerinde en son midesi bulanması gereken ülkelerin başında gelen ABD. Yavuz hırsız misali belki de… 

Can Poyraz / merhabaaydinlik.info / 5 Şubat 2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder