12 Ocak 2013 Cumartesi

Balyoz Saz Ekibi

Balyoz Saz Ekibi

Bu sorunun cevabı uzun uzun verilebilir, daha  doğrusu verilenlerden dinlenilebilir. Mustafa Balbay’ın Silivri’de  yazdığı kitaplardan öğrenilebilir.

2013 yılında, demokrasiyi geçip ileri demokrasiyi  yaşayan bir ülke olarak “yasaklı şarkılar” listesine sahip  olduğumuzu bilmiyorduk. Hele ki kısa bir süre öncesine kadar bağlama  dersi alması bile yasak olan Balyoz ve Ergenekon tutuklularına izin  çıkmış. Kendi paraları ile aldıkları bağlamalarla 3 ay sürecek  bir eğitim sırasında ve sonrasında çalınması ve söylenmesi yasak  olan şarkı listesi verilmiş ellerine.  Daha doğrusu çalınması  gereken liste. O listenin dışına çıkılmayacağı da belirtilmiş.  Hani yasak demenin y,a,s,a ve k harfleri ile yazılmayan şekli ile.

Suç delili sayılan şarkılar ve sanatçılar,  gruplar yıllardan beri alışık olduğumuz ayıplarımızdan. Demokrasinin  ileri safhasını bize yaşatan AKP dönemindeki uygulamaların zaman  zaman 12 Eylül dönemindekilerinden bile ağır ve adaletsiz olduğunu  her geçen gün farklı bir örnekle görmekteyiz.

Tek farkının seçilerek başa gelmeleri olduğu  gerçeği gibi.

Silivri’deki insan haklarına aykırı uygulamalar,  kararlar bildiklerimizden çok daha fazla. Hele ki ülkenin en büyük  sorunu olan Kürt Sorununun çözümü için masaya oturulduğu  şu dönemde, terör örgütü üyelerine getirilmesi düşünülen-planlananlar  ve Öcalan’ın hapis şartlarını da biliyorken birçoğu hüküm  almamış tutukluların bulunduğu Silivri’yi düşününce ikiyüzlü  adalet karşılıyor bizleri.

Onlarca yıl hapis cezası almış balyoz saz ekibine  içeriden çıkıp belki de bir  konser vermesi dileğiyle bizlere… İçerideyken çalmaları söylemeleri  yasak olan tüm türküleri, marşları çalarak hem de…

Can Poyraz / ulusalbakis.com / 10 Ocak 2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder