12 Ocak 2013 Cumartesi

Birleşmiş Milletler Mavi Marmara Raporu'nun Ertelenmesini Kim İstedi?


Birleşmiş Milletler Mavi Marmara Raporu'nun Ertelenmesini Kim İstedi?


Birleşmiş Milletlerin Mavi Marmara Raporu defalarca ertelendi. Her ertelenmede de aşağı yukarı şu açıklamalar geldi taraflardan;

Birleşmiş Milletler Türkiye-İsrail ilişkilerinin önemine vurgu yapıp ''tarafların sorunu kendi aralarında çözebilmeleri için zaman tanıyoruz'' dedi.

Türk tarafı İsrail'e attı topu. ''Suçlu olduklarını onlar da biliyorlar. Büyük bir hezimete uğrayacaklar, bu nedenden dolayı erteleme talebinde bulundular''diyerek basına bilgi verdi.

İsrail ise her ertelenişten sonra çıkıp; ''Türk kesimi raporun yayınlanmaması için ek süre talebinde bulunmuştur'' yönünde açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletlerin Mavi Marmara Raporu'nun gerçekten her defasında neden ertelendiğini hep merak etmiştim. Hatta son ertelemeden birkaç gün önce İsrail kendi ülkesindeki otobüs saldırısında ölen 8 vatandaşın intikamı için operasyon düzenlemiş ve operasyon 5 Mısır vatandaşının ölümü ile sonuçlanmıştı. Bu operasyondan saatler sonra Mısır devleti İsrail'deki Büyük Elçisini geri çekmiş ve İsrail devleti Mısır'dan özür dilemişti.

Aynı İsrail devleti 9 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara operasyonun üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen özür dilemedi. Buradan İsrail'in Mavi Marmara operasyonunu meşru ve haklı gördüğümüz sonucu çıkarılmasın. Dikkat çekmek istediğimiz nokta şu; POLİTİKALAR...

Şimdi gelelim başa; Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyu incelemesi için teklif sunduğu Birleşmiş Milletler raporunu yazdı. Rapor defalarca ertelendi. Her ertelemeye aynı sayılabilecek yorumlar yapıldı taraflarca.

Raporda kabaca; İsrail'in ablukasının yasal olduğu, Mavi Marmara operasyonunun aşırı ve mantıksız, ölümlerin kabul edilemez olduğu belirtiliyor. Ve İsrail'e özür dilemesi ve tazminat ödemesi yönünde tavsiyede bulunuluyor.

Yaptırımın değil de tavsiyenin çıktığı, ablukanın meşru ve haklı görüldüğü bir rapor Türkiye için olumsuz sonuç alınmasından öteye gitmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti BM'ye kendi taşıdığı raporda hezimete uğramıştır.

Tüm bunları düşündüğünüzde Birleşmiş Milletlerin Mavi Marmara Raporu'nun defalarca ertelenmesini isteyen sizce kimdir?

Can Poyraz / tgb.gen.tr / 12 Eylül 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder