12 Ocak 2013 Cumartesi

Duyurulur Hizbullahçı Olmakta Fayda var !


Duyurulur Hizbullahçı Olmakta Fayda var !

Uzuuuuuuuuuuuuun tutukluluk süreleri ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesi.

Suçu belli olmadan, cezaevinde yatarken hastalanan, ölen, eşlerini veya yakınlarını kaybeden kısacası hayatlarından çalınan onlarca insan var bu ülkede. Bu onlarca vatandaşın başını da Gazeteciler, vatanseverler çekiyor bu ülkede. Ergenekon ve Balyoz davalarının başladığı günden bu güne yıllar geçse de hala daha karar çıkmadı. Kararı bırakın ne ile suçlandığını bile hala bilmeyen onlarca insan var.

Ülkemizdeki tutukluluk sürelerinin yıllarca uzaması, davaların bir türlü karara bağlanmaması kimi zaman suçsuz olduklarını bildiklerimizin hayatlarından çalarken,  kimi zaman ise suçlu oldukları kesinleşmesine rağmen zaman aşımından beraat eden katillerin aramıza karışması ile sonuçlanmakta.

Böylesine yanlış bir sistemin hâkim olduğu bir ülkede, her vatandaşın tutukluluk sürelerinin kısalması yönünde olumlu görüş belirtmesi gerekmektedir.

Sanırım buraya kadar hemfikiriz. Gelelim sonrasına.

Bir ufak çocuğun topunun ıssız bir eve kaçması ve çocuğun o evde öldürülmüş bir ceset ile karşılaşıp ailesine haber vermesi ile başlayan süreç, ülkenin dört bir yanında, sayfiye yerlerdeki veya şehir içindeki evlerde peş peşe yapılan kazılardan çıkan domuz bağı ile bağlanmış cesetlerle devam etmişti.

İnsanın kanını donduran domuz bağı vahşeti zanlıları bir bir yakalanmış ve Hizbullah Terör Örgütü Davası başlamıştı. Yaklaşık 12 yıldan beri süren dava da kısa bir süre önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmalar olmuş ve ardından o serbest bırakılan zanlıların izlerini kaybettirdiği de açıklanmıştı. Bugün ise örgütün Türkiye sorumlusunun da aralarında bulunduğu 6 sanık tahliye edildi.  Ve böylece Hizbullah davasının tutuklu sanığı kalmadı.

Tahliye edile sanıklardan Hacı İnan’ın söyledikleri ise en az tahliye edilmeleri kadar garipti; ‘’12 senedir F tipi cezaevindeydim. Cumhurbaşkanı, Başbakan olan zat ile 80 öncesi beraber çalıştık. Onlar da aynı ıstırabı yaşadılar. Doğulu olsalardı belki de benim yaşadığım durumu yaşayacaktı. Cumhurbaşkanı dindar. Ben ona karşı niye terör uygulayayım?’’

Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan hakkında söyledikleri ülkede gündem yaratacak cinsten olsa da, ülkede muhalif gündem kalmadığına göre…

Bir yanda domuz bağı, cinayetler.. Diğer yanda sehvenler ve iddialar… Eee. Devir Hizbullahçı olup tutuksuz yargılanma devri anlaşılan. Muhalif gazeteciler, siyasiler, Emekli veya Muvazzaf askerlere ise daha fazla tutuklu yargılama.

İşte 2011 yılında ülkemizdeki yargı sistemi üzerindeki  ana fikir ‘’Hizbullahçı olmakta fayda var!’’ anlaşılan…

Can Poyraz / kemalistgenclik.com / 18 Ekim 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder