12 Ocak 2013 Cumartesi

Elbet Aydınlanacağız.

Elbet Aydınlanacağız.

Bir ülke düşünün, kendi kuruluşunun yıl dönümünü kutlamayan.

Son dönemde yaşanan şehit olayları yüzünden, onlarca şehit sayesinde kurulan ülkesinin kuruluşunu anmayan bir ülke olur mu? Meğersem olur muş.

29 Ekimin üzerinden 88 yıl geçti. Anma merasimlerini sap gibi durmak olarak ifade eden zihniyetin yönettiği ülke, 88 yıl sonra kuruluşunu bahaneler ile es geçti.  Cumhuriyet döneminin artık sonu gelmiştir ifadesinde bulunan şahsın Cumhurbaşkanı olduğu bir ülkenin 29 Ekim resepsiyonunu iptal etmesi de şaşırtıcı olmasa gerek.

Çok değil, yine 2011’in 30 Ağustos resepsiyonunun da hemen hemen aynı gerekçelerle iptal edildiğine şahit olduk.

Cumhurun Başı’nın iptal ettiği 29 Ekim resepsiyonunun birkaç gün öncesinde yabancı bir basın kuruluşunun Türkiye ayağının resepsiyonuna katılıp mutlu mutlu gülüştüğünü de gördük.

Mazeretleri gördük…

29 Ekim 2011 Cumhuriyet bayramının üzerinden tam 3 gün geçti. Bugün 1 Kasım.  1 Kasım 1928 günü 1353 sayılı "Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında Kanun"un kabul edilmesi sonrasında Osmanlı Alfabesi'nin yerine, Latin Alfabesi'nin Türkçeye uyarlanmış halinin uygulanmaya başladı.

Bugün 1 Kasım 2011. Ne bir demeç var, ne bir ifade nede bir kutlama. Ne haber var basında nede hatırlama vatandaşların kafalarında. Almanya’ya giden Başbakan’ın havaalanında yaptığı basın açıklamasında 1 Kasım’ın önemine en ufak bir değinme yoktu.

Koca 29 Ekim’i, ulusun şahlanışını çeşitli mazeretlerle es geçenler nasıl olur da o devrimin bir parçasını hatırlarlardı ki zaten. Bizinki de laf.

Her fırsatta geçmişimizi unutturmaya çalışanların yönettiği bir ülkede nasıl geleceğimizi bulacağız. Ama elbet Aydınlanacağız.


Can Poyraz / merhabaaydinlik.info / 3 Kasım 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder