12 Ocak 2013 Cumartesi

Esad’ın Açıklamaları Nasıl Okundu?

Esad’ın Açıklamaları Nasıl Okundu?

Esad şey pardon Esed! Dün Arapça yayın yapan Arab Press’e açıklamalarda bulunmuş ve son günlerde ülkesinde ve bölgesinde yaşanan gelişmeler karşısında fikirlerini sunmuştu. Esad’ın açıklamalarında dün kardeş diyip bugün düşman bilen ülkelerin başını çeken bizler yani Türkiye’de vardı.

Ana haber bültenlerinde ve haber ajanslarının büyük puntolar ile sunduğu haberde Esad’ın ; ‘’Türkiye’de Osmanlı’yı yeniden canlandırmak isteyenler var ama bu imkânsız’’ ve ‘’Rica ediyorum Türk bayrağını yakmayın, çünkü Türk halkı ona çok değer veriyor" sözleri yer aldı.

Esad’ın açıklamalarından bu iki cümlenin olmadığı hiçbir haber kuruluşu yok. Kabul etmeliyiz ki bu iki cümle de o açıklamanın en önemli cümlelerinden. Sadece cümlelerinden bir kaçı. Aslında Esad’ın açıklamalarının can alıcı noktasını barındıran bir bölüm var ki birbirinden ayrılması düşünülemez.
İşte o paragraf; “Türkiye’de bazıları hala Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden kurma rüyasında... Türk liderler bu rüyanın imkânsız olduğunu biliyorlar ve bu yüzden dini ajandası olan partileri sömürerek Arap dünyasındaki etkilerini artırmak istiyorlar”

Esad’ın açıklamasının çeşitli haber merkezlerinden bir kısım cümleler ile duyurulması Osmanlı hayali ile yanıp tutuşan çevrelerin Esad’a karşı Emperyalist cepheye yanaşmasına vesile. Kaldı ki Esad’ın Türk bayrağı ile ilgili söyledikleri, o çevrelere hitap eden haber merkezleri tarafından es geçildi.

‘’ve bu yüzden din ajandası olan partileri sömürerek’’ işte Esad’ın yapmış olduğu bu tespit Akp hükümetinin yıllarca izlediği dış politikanın çok doğru ve net bir özetidir. Önce ticaret yalanı ile Arap dünyasına yakınlaşan, ardından liderlik kodluğu için mücadele eden ülkemizi en iyi özetleyen cümledir bu. Bir diğeri ise kendi ağzından defalarca dinlediğimiz Bop Eş Başkanlığı…

Basınımız ise Esad’ın çözdüğü şifreyi halkımızın çözmesini istemiyor. Aslında bu şifrenin çözülmesini basınımız mı istemiyor yoksa basın yandaş yapanlar mı? Bu gidişle şifreyi çözdüğümüzde çözülmemiş olmayı diliyorum.

Can Poyraz / kemalistgenclik.com / 28 Kasım 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder