12 Ocak 2013 Cumartesi

KARDEŞİNİ İFŞA ETMEK

KARDEŞİNİ İFŞA ETMEK

Ülkesinin ona değer vermediği, en temel haklarını bile görmezden gelip onu insan yerine koymadığı bir insan düşünün.  Adam yerine koyulabilmek, yalancı olmadığını kanıtlamak için kardeşlerinin engellerini ifşa etmek zorunda kaldığını…

İşte bunun en acı örneğini geçtiğimiz günlerde yaşadık.  Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda ele geçirilen dokümanlar arasında çıkan belgelerde, bazı üst düzey komutanların kendi yakınlarını askerden muaf tutmak için sahte çürük raporu düzenlediği iddia edilmişti.

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianamenin bir numaralı sanığı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, iddialara göre iki erkek kardeşine rütbesini kullanarak çürük raporu aldırmıştı.

Koramiral Erenoğlu, son duruşmada uzun süreden beri sakladığı bir gerçeği ortaya çıkarttı. Yalancı, sahtekâr olmadığını kanıtlamak için kardeşlerinden birinin bir bacağı kısa ve diğer kardeşinin de bir parmağının olmadığını kanıtlayan fotoğrafları mahkemeye sundu.

Düşünün ülkesine yıllarca hizmet etmiş bir insan, ülkesinin mahkemesinde yargılanıyor. Ülkesinde yaşayan iki erkek kardeşinin fiziki durumlarını, ülkesinin mahkemesi araştıramıyor ve onu sahtekârlıkla suçluyor. Ve o bu yaftadan kurtulmak için kardeşlerinin fiziki durumlarını mahkemeye ifşa etmek zorunda kalıyor.

İngiltere’de bir tutuklunun, mahkemeye yürüyerek gidebilecek mesafedeyken kilometrelerce uzaktan mahkûm aracı getirilip halkın içinde yürütülmediğine şahit olduğumuz yüzyılda, ülkemizde yaşanan bu tip vakalar oldukça üzüntü verici.

Silivri davalarının insan haklarını hiçe saydıklarına defalarca şahit olduk.  Ölüm döşeğindeki eşini son bir kez göremeyenlerden, savunması yüzünden yıllarca ceza alanlara, Koramiral Erenoğlu’nun yaşadıklarına kadar…

Silivri’ye acil olarak hızlı, insan haklarına saygılı adalet!

Can Poyraz / kemalistgenclik.com / 16 Ocak 2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder