12 Ocak 2013 Cumartesi

O Fotoğraf ve Habertürk’ün Tirajı


O Fotoğraf ve Habertürk’ün Tirajı

7 Ekim 2011 sabahı Habertürk gazetesine bakanlar gözlerine inanamamıştı.
Gazetenin sür manşetinde, boşandığı kocası tarafından öldürülen Şefika Etik’in sansürsüz ölüm anı fotoğrafı vardı.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri haline gelen kadına şiddetin gelebildiği son noktaydı o fotoğraf. Tarif etmenin bile acı olduğu bir fotoğrafı Habertürk Gazetesi sürmanşetten yayınlamıştı.

O kadının çocukları ve ailesi hiç düşünülmemişti belli ki. Şiddetin yüzünü göstermek bu olmamalıydı savundukları gibi. Başta Fatih Altaylı olmak üzere birtakım kesim fotoğrafın suratımıza dank diye vurulmasını sağlıyor gerçeğin deseler de, pis oyunlardan başka bir şey olarak durmuyordu o acı fotoğraf.

7 Ekim de ve takip eden günlerde, gerek sosyal medya da, gerek ise yazılı ve görsel medyada inanılmaz bir tepki doğursa da o fotoğraf, boykot çağrıları yapılsa da, yırtılsa da televizyon kanallarında Habertürk gazetesi, eleştirilse de en ağırından köşe yazarları tarafından Habertürk gazetesi görünen o ki tirajından bir şey kaybetmemiş.

3-9 Ekim gazete satış raporuna göre Habertürk 5. Sıradaki yerini korumuş, 255.136 adet satmış ve geçen haftaya göre sadece 1.098 adet kaybı olmuş.

Rakamlar oldukça ilginç. Elbette bu rakamlar ayın yedisinde başlayan tepkileri çok yansıtmıyor olabilir ama iki gün boyunca gazetede küçümsenemeyecek bir düşüşün olmadığını da bizlere gösteriyor.

Tepki yağdırıp, kızsak da sanırım bu kimsenin umurunda değil. O kadar çok alışmışız ki şiddete, vahşice öldürülen bir anne bile tepki doğurtmuyor bizlere… Devlet acil müdahale etmiyor, halk olması gerektiği kadar ses çıkartmıyor bu şiddete ve her gün kadınlarımız ölüyor…

Can Poyraz / kemalistgenclik.com / 13 Ekim 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder