12 Ocak 2013 Cumartesi

Şark Kurnazlığı; Bıyıklı Kedi

Şark Kurnazlığı; Bıyıklı Kedi

Ankara’nın logo sorununu bir çözemedi Melih Gökçek; tıpkı yağmur yağdığında göl olan Ankara’nın alt geçitleri gibi. Hep bir sıkıntı, yenileme ihtiyacı.

Ankara’nın en bilindik, göze hoş gelen, anlamlı logosu Hitit Güneşi’ydi. Her ne hikmetse bu logo değiştirilme ihtiyacı doğurup değiştirildi. Yerine tabanının milli ve dini duygularına hitap eden minareli ve ay-yıldızlı logo getirildi. Çokça İstanbul Büyükşehir Belediyesi logosuna benzeyen bu logo da, bol tartışmalı dönemden Gökçek korumasıyla çıkmış olsa da değiştirildi.

O zamanlar din, cami, bayrak düşmanı diye yaftalanan, minareli logo karşıtları İstanbul’un logosunu anlamlı buluyorlardı.  Zaten sorun da minare veya ay-yıldız değildi ki. Ankara’ya has Hitit Güneşi’nin kaldırılmasıydı.

İşte gün geldi yaftalayanlar o minareli, ay-yıldız’lı logoyu kediye çevirdi. Ankara kedisi…

Bir başkente yakışan bir simge değildi bu kedi. Ama Gökçek istedi.

Kısa bir süre önce, Ankara 7. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla alınan kedili logo kararının iptali istemiyle açılan davayı reddetti. Danıştay 8. Dairesi ise Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin kararını bozarak, Ankara’nın ambleminin “Hitit Güneşi” olduğuna karar verdi.

Tabi Danıştay’ın bu kararını beğenmeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek; ‘’Amblemimiz asla ‘’Hitit Güneşi’’ olmayacak’’ demiş ve kafasındaki düşüncelerin ipuçlarını vermişti.

Ve yeni logo tanıtıldı. Danıştay’ın iptal ettiği logoya, bıyık eklenerek yapılan logo Ankara’nın yeni logosu oldu. Ve Melih Gökçek bir sonraki mahkeme kararına kadar dediğini yapmış oldu.

Mahkeme yeniden karar alır ve Melih Gökçek kendine has sorun çözme politikaları ile bu logo nereye kadar gider açıkçası pek kestiremiyorum. Şimdi sadece suratı olan kedinin vücudu da olur mu, orasını ilerleyen günlerde; belkide Ankaralılar sayesinde ilerleyen yıllarda göreceğiz.

Koca bir ülkenin başkentinin logosu nasıl olur da böyle basit, zevksiz bir şey olabilir açıkçası anlam veremiyorum.

Kısaca Başkan istedi oldu. Bakarsınız bugün elinde kedi ile demeç veren Gökçek’e yarın bir kedi saldırır ve o günden sonra Gökçek kedilere savaş açar, o zaman da başka bir zevksiz logo bulur.

Can Poyraz / kemalistgenclik.org / 17 Eylül 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder