12 Ocak 2013 Cumartesi

Tutuklu-luk Yapan Adalet !

Tutuklu-luk Yapan Adalet !

Aksi kanıtlanıp, mahkemece karar çıkmayana kadar herkes masumdur der hukuk. Haklarında ciddi iddialarda olsa karar çıkmadığı sürece iddiadan öteye geçemez.

Yaklaşık 5 aylık tutukluluk sürelerinin sonunda mahkemece, haklarında tutuksuz yargılanma kararları çıkan ve tahliye olan 8 futbol insanının dramına şahit olduk bugün.

Son yıllarda ülkemizin en büyük sorunu uzun tutukluluk süreleri. Benzer davalarda yargılanan sanıkların tutuksuz yargılandıklarına şahit oldukça da çeşitli düşüncelerin aklımıza gelmemesi elde değil.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan uzun tutukluluk süreleri kimi zaman futbol’da, kimi zaman adli davalarda, kimi zaman idari yargılarda kısacası hemen hemen her alandaki davalarda karşımıza çıkmakta, onlarca ay hatta yıl insanların hapis hayatı yaşamasına ne yazık ki sebep olmaktadır.

Adalet bakanımızın bu süreleri kısaltırsak tecavüzcüde dışarı çıkar gibi boş bir savunma yapması ülkemizdeki adalet mekanizmasının çarpıklığına güzel bir örnek değil mi sizce? Eğer tecavüzcü ise neden cezası verilmiyor hala daha? Eğer dava devam ediyorsa nasıl suçlayabiliyoruz? Kimi zaman canımızı acıtsa da mahkeme ve adil yargı değimli asıl olan?

Bir pankart açtı diye, Hopa olaylarını protesto etti diye, şike yaptığı yönünde iddialar oldu diye, darbeye zemin hazırladığı iddiaları var diye ve nicelerinin aylarca, hatta yıllarca dört duvar arasında kalmasının hesabını kim ödeyecek?

Özel yetkili savcıların uzun zamanlar boyunca ne hikmetse bir türlü hazırlayamadıkları iddianamaler yüzünden başlamayan yargı süreçleri boyunca tutuklu kalan insanlara, ailelerine nasıl izah edeceğiz durumu? Nasıl ödeyeceğiz o insanların maddi ve manevi kayıplarını? Nasıl o baba, o ana sitem etmeyecek çocuğunun bir hiç uğruna onca gün içeride kalmasına?

Kim ne derse desin ülkemizin en önemli sorunlarından biri uzun tutukluluk süreleridir. Birde zaman aşımı var ki ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Birilerine tutuklu yargılama, diğerlerine zaman aşımından beraat. Bir yandan acaba dediklerimizin tutuklu yargılanmaları varken diğer yanda haklarında tüm delillerin toplandığı ama davaların bir takım sebeplerden ötürü bir türlü kesinkarara bağlanmadığını görünce üzülüyor insan.
 İkiyüzlü bir dönemdeyiz. Nasıl çıkacağız düzlüğe belirsiz.

Dosya yükü mü ağır, kadro mu yetersiz… Bir an evvel çözülmeli artık bu çarpık düzen. Onlarca insan ya neden suçlandığını bilmeden, ya da bir cevap hakkı bekliyor onlarca gün dört duvar arasında.

Bu nasıl adalet?

Can Poyraz / kemalistgenclik.com / 13 Aralık 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder