12 Ocak 2013 Cumartesi

Vatandaşa ZAM, Padişah’a Uçak

Vatandaşa ZAM, Padişah’a Uçak


Ardı ardına gelen elektrik ve doğalgaz zamlarından sonra, yaklaşan kışı kara kara düşünen vatandaşın halini devletin en yüksek maaşlarını alan, en iyi imkanlarını kullanan ve o mertebeye de ‘’halk adamıyız’’ kandırmacası ile gelen vekillerimiz, bakanlarımız, bakanlarımızın başı veya cumhurun başı pek bilmez.

Konutta %9.58, sanayide %9.12 artan elektrik, konutta % 12.2 - 14.3, sanayide % 13.7 – 14.3’lükl zamların düşündürdükleri ise hiç bilinmez.

Tam bir tüketim toplumu olan ülkemizin cari açığı en büyük ekonomik sorun. İktidarı döneminde bir tek fabrika açmayan Akp hükümetinin cari açığı çözme girişimleri ise vergi, vergi, vergi…

Elektrik ve doğalgaz’a yapılan bu zamlara da bu açıdan bakmak gerekiyor. Cumhurbaşkanı’nın değimi ile Kronikleşen cari açık sorunumuzun reçetesinde ‘’daha fazla halkı sömürmek’’ yazıyor anlaşılan.

Elektrik ve doğalgaz’a kış öncesi yapılan bu zamların hemen hemen tüm ürünlerde fiyat artışı yaratmaya başlayacak. Hatta başladı bile…

Vatandaşa yapılan bu zamlardan hemen sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yeni uçak alınıyor olması da bir hayli ilginç. Başta Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmak üzere devlet büyüklerinin kullanımına tahsis edilen Ana, Ata, Gap ve Dap uçakları dururken, dünyanın içinde bulunduğu ekonomik kriz, ülkemizin içinde bulunduğu cari açık gibi tehlikeli günlerden geçerken, devlet büyüklerimizin yaptığı bu israf niye?

Başbakanlık mevcut uçaklarındaki koltuk sayısını yetersiz bulmuş. Seyahatlerde daha fazla yandaş’ı devlet taşısın diye. Yakıt ikmalsiz transatlantik uçuşlar gerçekleştiremiyormuş. Sanırım Amerika’ya gidiş geliş kolaylaşsın gibi bir düşünceleri var.

Başbakanlıkça alınacak Airbus A330 model uçağın fiyatı 200 milyon dolar. Siz birde bu rakama Vip donanımları ekleyin.

Asgari ücretin 658 lira olduğu ülkemizde elektrik ve doğalgaza yapılan zamlardan sonra Başbakanlığın milyon dolarlık uçak alacak olması, bu hükümetin de halkı sömürdüğünün en açık göstergesi değil mi?

10 yıllık Akp hükümetince ülkemizde yeni bir ‘’gösteriş meraklısı’’ burjuvazi yaratılmadı mı?

Birileri siyasete başlarken giydikleri o yırtık ayakkabıyı atılıp yerine ayakkabı gardırobu yaratılırken, halk ise yırtık ayakkabısını yamamaya mahkûm bırakıldı. İşte bunun en açık örneği; üç günde yaşanan üç örnek. Elektrik ve doğalgaz’a zam, Başbakan’a milyon dolarlık uçak…

Can Poyraz / kemalistgenclik.com / 3 Ekim 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder