30 Mart 2013 Cumartesi

Çanakkale Geçilmedi, Düşman Sonradan Girdi

Çanakkale Geçilmedi, Düşman Sonradan Girdi

18 Mart 1915. Birleşik Filo’nun büyük yenilgiye uğratıldığı destanın tarihi.

Modernize düşmana karşı 15 yaşındaki delikanlıların, günde bir öğün yemek yiyebilen askerlerin, erzak sıkıntısı  yüzünden önce atını besleyen ardından atının artıklarından çıkarttıkları ile karnını doyuran fedakâr askerlerin cephelerde savaşmasıyla, kendinden kat be kat ağır top mermisini kaldırıp düşman gemisine saldıranların destanıdır.

Çanakkale geçilmedi 1915’de. Sonradan geldiler. İşgal ettiler vatanı. Cephede kazanamadıklarını masada kazanarak.

Tıpkı bugünkü gibi. Yıllardan beri süre gelen karşıdevrim meyvesini verdi.

Topraklarımız işgal altında!

Nato’ya girebilmek uğruna kendi evladını Kore’ye yolladılar. Üs olarak açtılar vatan topraklarını. Milli değerleri yok etmek için karaladılar. Üretime değil tüketime çevirdiler ekonomiyi. Sıfırdan kendi kendine yetebilen bir Cumhuriyet yaratılmıştı oysaki. Şimdi ise yettirmek için satan bir Cumhuriyet. Amerikan askerinin Irak’ta yaşattığı vahşete topraklarımızı açarak ortak olmak istediler. Suriye sınır topraklarımızı uzun yıllar boyunca kiralamak.

Ülkem; batılı çıkarları korumak için üsler, radar ve füze sistemleri barındırmakta. Bir nevi işgal altında. Teslim ediyoruz adım adım. Ama düşmanı da, yerli işbirlikçilerini de bozguna uğratacak gün bir kez daha gelecek. Ve işte o zaman geçmiş destanlarımız önderlik edecek bizlere.

Çanakkale; Vatanı uğruna geri dönmeyeceğini bilerek gittiği cephede sıkıntılara katlanmaktır, ülkemin şu anki durumunda utancımızı yüzümüze vuran acı gerçektir. Emperyalistlere indirilmiş koca bir balyozdur. Kardeşlik bilincinin vatan mücadelesinde birleşmiş pratiğidir. Ve Hiçbir zaman umudu yitirmeden mücadele etmektir.

Can Poyraz / ulusalbakis.com / 18 Mart 2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder