27 Ekim 2013 Pazar

Akp’den Demokrasi Beklemek!

Akp’den Demokrasi Beklemek!

Yandaş olmayan basına kapalı demokratikleşme paketi bize seviye atlatacak. Muhtemeldir ki pazartesi öğleden sonra daha demokratik bir ülkenin çok çok çok ileri demokratik haklara sahip vatandaşları olacağız!

Tabi yersen.

Hükümet kanadından basına ya da yandaşlarına sızdırılan en ufak bilgi yok. Sır gibi saklanan demokrasi paketi hepimizde merak uyandırdığı aşikâr. Bu nedenden dolayı da ekranların başına kilitlenmiş olacağız o dakikalarda. Son günlerde sadece alfabeye “x,w,q” harflerinin ekleneceği konuşulmuş bu dedikodu da ne yalanlanmış ve doğrulanmıştı.

Özellikle Bdp ve pkk kanadından Ekim öncesi demokrasi paketinin açıklanması yönünde tehditkâr ifadelerde de bulunulmuştu. Pkk’nın çekilme sürecini durdurması paketin açıklanmama ihtimaline bağlı olarak geri dönüş şeklinde pratiğe dönüşebileceği de belirtilmişti.

Başbakan Erdoğan’ın 28 Eylül Cumartesi günü bol milliyetçi söylemleri ve ardına eklediği “bunlar daha biz açıklarken eleştirmeye başlayacaklar” söylemi paket sonrası gelecek olası tepkileri beklediğini göstermektedir. Hatta ülkenin mevcut balans ayarını oynatacağı da olası öngörüdür.

Merakımızı yarın giderecek olan RTE, 11 yıllık iktidarı boyunca yaptıkları, kendinden olmayanlara karşı söylemleri ve eline yüzüne bulaştırdığı açılım süreci ile aslında ne kadar demokrat olduğunu bizlere fazlasıyla gösterdi.

Şehir meydanlarında çeviklerin, tomaların nöbet beklediği bir ülkenin vatandaşları olarak hala daha bu iktidardan demokrasi bekliyorsak vay halimize.
Can Poyraz / @canpoyraz / Yazı Tarihi: 29 Eylül 2013 Pazar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder