27 Ekim 2013 Pazar

Paketten Faşist Mhp’li Başkan Çıktı

Paketten Faşist Mhp’li Başkan Çıktı

Ana dil tartışması uçsuz bucaksız bir okyanustur. Konuşulması, tartışılması gereken onlarca maddesi, irdelenmesi gereken onlarca yaşanmışlığına rağmen günümüz dünyasında özgürlük kavramının içerisindeki yeri bellidir.

Özgürlükler konusunda; içerisinden geldikleri hareketlerin sorunlarını çözebilmek için defalarca başka sorunları kullanan, kendisinden olmayanın özgürlüklerini kısıtlayan AKP hükümeti -her ne kadar beklentileri karşılamasa da- açıkladığı özgürlük paketi ile Türkçe dışındaki dillerin tabelalar ve billboardlarda kullanılmasını resmileştirdi.

Paketin en can alıcı noktasının dini inanışlar önündeki engellemelere gelecek olan hapis cezası olsa gerek. Özgürlükten çok nasıl muhafazakâr bir Türkiye yaratılır sorusunun yanıtıdır bu paket. Gayet tabi AKP’nin yıllardan beri uyguladığı popülist gündem ile ana gündemi gizleme tekniği bu paket için de geçerliydi. İrdelenmesi gereken daha ciddi detaylar varken andımız ve tabelaların eski dillerde yeniden yazılması halkın oyalanması gereken ufak pürüzler sadece. Yine de vatandaşların yurdun dört bir yanında andımız okuması, andımız dağıtıp, paylaşması demokratik protesto hakları gereği saygı duyulması gereken pratikler olsa da batıda yaşayıp doğuyu aşağılayan, yok sayan zihniyetin hortlamasını engelleyemedi.

Muğla'nın Fethiye İlçesinin Belediye Başkanı MHP'li Behçet Saatcı Türkçe ve Kürtçe kelimelerin yer aldığı Kurban Bayramı mesajını ilçenin billboardlarına astırıp Kürtçe tebrikten hemen sonra; “anlamadınız değil mi? Bu yüzden; Tek Millet, Tek Vatan, Tek Dil, Tek Bayrak, Tek Devlet” yazarak batının doğuyu yok sayan bakış açısının günümüzdeki örneği oldu.

Paketi çıkartan Akp’ye karşı Akp’li belediye meclis üyelerinin de imzalarının bulunduğu billboard’a öncülük eden Mhp’li Belediye Başkanı hakkında partisinin soruşturma başlattığı gelen son haberler arasında. Bu da Akp tabanı ile üst katmanı arasındaki uçurumu gözler önüne sermekte. İdeolojisi, felsefesi olmayan tek adam partisi tarihte yok olup gidecektir.

Akp’nin tutarsız politikaları yüzünden gün geçtikçe ayrışan halk, tahammülsüzlük ülkemizi içinden çıkılamaz bir duruma sürüklemeden herkes için demokrasi ve özgürlük isteyen bireylerin öne çıkması gerekmektedir.

Can Poyraz / @canpoyraz / Yazı Tarihi: 10 Ekim 2013 Perşembe

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder