2 Şubat 2014 Pazar

Beyoğlu’nda Yerel Seçim

Beyoğlu’nda Yerel Seçim

Gezi Parkı; Türkiye için son yıllarda yaşanan en aktif, en yaratıcı, en haklı mücadeleydi. İktidar karşıtlığı asgari temelinde buluşan milyonlar İstanbul, Beyoğlu’nda başlayan bu kıvılcımı tüm ülkeye yaydılar. 31 Mayıs gecesi başlayıp polis şiddeti ile fiili olarak Taksim meydanının boşaltılması ile son bulan süreç 2. Aşamasına geçmişti. Gezi felsefesinin siyasi partilerce kabul bulması, Gezi Partisinin kurulması, Gezi’de kurulan dostlukların yeni projeler doğurması ve forumların devam etmesi ile devam eden 2. Aşama yaklaşan yerel seçimlerle birlikte bir kez daha evirilecekti.

3. aşama ise; Gezi Parkı’nın tüm kazanımları ile yaklaşan yerel seçimlerde belediyeler üzerinden girişilecek mücadeleye bürünmesiydi. Tüm Türkiye’yi etkileyen bu süreç Gezi felsefesinin birkaç ilçeye hapsedilmesiyle devam edecek gibi gözükmektedir. Gezi’de AKP karşıtlığı noktasında birleşip, gezi sonrası ayrışan siyasi partilerin öngörüsüz adımları bir sonraki aşamaya geçmeye olanak verilmeyecek gibi gözükmektedir.

Tüm ülkeyi etkisi altına alan Gezi Parkı mücadelesinin sadece Beyoğlu’na hapsedilecek olması ve Beyoğlu’nun seçmen yapısı belki de Gezi Parkı mücadelesine en büyük darbeyi vuracaktır.

Beyoğlu İstanbul’a ve Türkiye’ye yön verebilen yenilikçi bir ilçe olduğu gibi muhafazakâr ve anti-demokratik sağ oyların da azımsanamayacak bir yüzdeye ulaştığı ilçedir. Yaklaşık 20 yıldır AKP ve türevlerinin seçimi kazandığı, sağ oyların %65’i bulduğu son seçimde AKP ile CHP arasındaki farkın 20.000’in üzerinde olduğu, 2. Bölgesinde eğitim seviyesinin oldukça düşük olduğu, Erdoğan’ın ve birçok AKP yöneticisinin gençliğinde uğrak yeri ve feodal bağları olduğu, ilçede en fazla Giresunlu nüfusun yaşadığı -18.000 civarı- ve bu Giresun nüfusunun feodal bağlar ve dernek yapılarından dolayı sağ partilere oy olarak yansıdığı unutulmaması gereken bir gerçektir.

Sol, Sosyalist görüşten insanlar, bu partiler bir çatı altında birleşse dahi kazanılma ihtimali sıkıntılı gözükse de Beyoğlu kesin kaybedilecek bir ilçe değildir. Aksine doğru politikalar, doğru çalışmalar, doğru aday ile kazanılması muhtemeldir. Özellikle kentsel dönüşüm nedeniyle yaklaşık 45.000 seçmen evlerini kaybetme korkusu ile yaşamakta, 10 yıllık Belediye Başkanı Demircan’ın verdiği sözler –başkanlığı boyunca yapmadıkları yüzünden- inandırıcı bulunmamaktadır. Gerek Gezi Parkı, gerekse Beyoğlu’nda sağ oyların ezici bir üstünlüğü bulunan kentsel dönüşüm bölgesindeki huzursuzluk Beyoğlu’nu kazanacak yol haritasıdır.

Çatı altında birleşemeyen sol partiler, Beyoğlulu olmayan adaylar, Taksim Dayanışması’na atılan aday belirleme topunun yarattığı örgüt içi rahatsızlıklar Beyoğlu için kötü bir sona doğru gidildiğinin işaretçisidir.

Ana muhalefet partisinin önümüzdeki hafta belirleyeceğini düşündüğüm Beyoğlu Belediyesi Başkan Adayı için yapılan çalışma Beyoğlu’nun, Beyoğlu’nda kentsel dönüşüm bölgelerinde yaşayanların, Gezi Parkı mücadelesinin ve tüm Türkiye’de Gezi Parkı meşalesinin yanmasının kaderini büyük bir ölçüde belirleyecektir.

Ben ise bir Beyoğlulu, bir Gezi’ci, bir Solcu olarak yerel seçimde yaşanacak mücadelenin nasıl olacağı hakkında büyük merak içindeyim.

Can Poyraz / @canpoyraz / 05 Aralık 2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder