2 Şubat 2014 Pazar

SARIGÜL BABATÜRBESİ

SARIGÜL BABATÜRBESİ

Deniz Baykal ile yarıştığı ve sonrasında partiden ihraca giden süreç ve sonrasında konuşulan, gerçeklik payı oldukça yüksek olan “Sarıgül CHP’nin başına geçecek” dedikodusu 2014 yerel seçimi öncesi Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’ye geçme ihtimalini güçlü bir şekilde dillendirilmesine yol açtı.

İstanbul’da yaşayanlar için koca bir fenomen. Şişlinin Sarıgül dönemindeki rantsal büyümesi, hakkında açılan onlarca yolsuzluk davaları, mafya dedikoduları, varlığının günden güne büyümesi halkın gözünde; “bir ihtiyacımız olduğunda Sarıgül halleder” imajını bozmadı. Özelikle Şişlide büyüyen fenomenliği İstanbul’u alabilmek için CHP seçmeninden öte sağ seçmenin de oylarını alabilecek tek adayın Sarıgül olduğu da aşikar.

Sarıgül’ün İBB Başkanlığı için CHP’ye katılımı özellikle CHP’nin İstanbul örgütünde oldukça tutarsız denge değişikliklerine yol açtı. İstanbul’u kazanabiliriz umudu, “bende aday adaylığından adaylığa geçebilirim” düşüncesine evirilip Şişli Belediye Başkanlığının kapısına dayandırdı insanları. Son bir buçuk ayda yaklaşık 1500 –meclis üyesi ve belediye başkan- aday adayının Sarıgül ile görüşme yaptığı, Sarıgül’ün de -önündeki süreçten dolayı- tüm gelenlere olumlu söylemlerde bulunduğu, gün geçtikçe ve kendi adaylığı netleştikçe yeni dengeler kurulmasının da muhtemel olduğu bilinen bir gerçek.

Aday adaylarının çabasıyla yeni bir siyasi literatür çıkar mı bilinmez ama şimdilik bizler kraldan çok kralcı olmayı “Sarıgül’den çok sarıgülcü” şeklinde lanse ediyoruz. İşin komik yanı parti genel merkezi varken sarıgül’den medet umup kapısını aşındıran, jestler yapıp gönlünü kazanan, araya adam sokup baş başa görüşme ayarlayanlar, partiye katılım töreni için araç ayarlayıp gövde gösterisinin bir parçası olacak Chp üyeleri-yöneticileri.

9 Kasım’da CHP Genel Merkezinde rozet takıldıktan sonra takip eden günlerde Parti tarafından açıklanacak İBB adaylığı, Sarıgül Baba Türbesine gidip medet umanların bir kısmını mutlu edecekken diğer kısmını da üzecek anlaşılan.

Ne diyelim umarım dualarınız kabul olur.

Can Poyraz / @canpoyraz / 07 Kasım 2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder